تماس با ما   صفحه اصلي   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


از مجموعه کتاب‌های گزيده بيانات رهبر معظم انقلاب

كتاب شوراي عالي انقلاب فرهنگي منتشر شد


كتاب "شوراي عالي انقلاب فرهنگي" از مجموعه کتاب‌های گزيده بيانات موضوعي رهبر معظم انقلاب اسلامي، با عنوان «رهنمود» توسط دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت الله العظمي خامنه‌اي منتشر شد

گفتنی است مجموعه 20 جلدی "رهنمود" که شامل گزیده بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در موضوعات فرهنگی است، توسط دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی گردآوری و تدوین شده و توسط دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت الله العظمي خامنه‌اي«مدظله‌العالي» منتشر خواهد شد.

در فهرست اين كتاب كه فرمايشات رهبر معظم انقلاب اسلامي پيرامون شوراي عالي انقلاب فرهنگي دسته‌بندي شده است؛ عناوين ذيل مشاهده می‌شود:

جايگاه و اهميت شوراي عالي انقلاب فرهنگي؛ ضرورت اجراي مصوبات شوراي عالي انقلاب فرهنگي؛ شوراي عالي انقلاب فرهنگي و فرهنگ عمومي؛ شوراي عالي انقلاب فرهنگي و مهندسي فرهنگي؛ شوراي عالي انقلاب فرهنگي و تهاجم فرهنگي؛ شوراي عالي انقلاب فرهنگي، علم، آموزش عالي و آموزش و پرورش؛ توصیه‌هایی به شوراي عالي انقلاب فرهنگي.

دكتر محمدرضا مخبر دزفولی، دبیر شورای عالي انقلاب فرهنگي در مقدمه اين كتاب چنين نگاشته است:‌ در اين طرح بيانات و نظرات مطرح شده از سوي مقام معظم رهبري«مدظله‌العالي» در خصوص مهم‌ترین موضوعات فرهنگي، هنري و علمي در طول دوره پر بركت رهبري ايشان از سال 1368 تاكنون به دقت مورد بررسي و مطالعه قرار گرفته و به صورت موضوعي در عناوين متعددي مانند: «تهاجم فرهنگي و جنگ نرم»، «علم و فناوري»، «هنر و ادبيات»، «تبليغ ديني»، «رسانه و اطلاع‌رساني» و ديگر موضوعات مهم فرهنگي تنظيم و تدوين شده است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در بخش دیگری از این مقدمه نیز چنین نگاشته است: يكي از مهم‌ترین مؤلفه‌هاي مديريت فرهنگي و مهندسي فرهنگ مطلوب،‌ فضاسازي گفتماني است. برنامه‌ها و اقداماتي كه در حوزه فرهنگ و علم صورت می‌پذیرد هرچند ضروري و مؤثر است ولي چنانچه در يك فضاي گفتماني مناسب و مساعد صورت نگيرد، ممكن است اثر و نتيجه مطلوب و مورد انتظار را نداشته باشد.

به عنوان مثال در مقوله پيشرفت علم و فناوري، هرچند كارهاي زيادي طي سال‌های بعد از انقلاب صورت گرفته ولي به حق در چند سال اخير شاهد يك جهش اساسي و بلند در اين حوزه بوده‌ایم. علت اصلي اين جهش چيزي نيست جز ايجاد يك فضاي گفتماني قوي و مناسب از سوي مقام رهبري«مدظله‌العالي» به وي‍ژه در محیط‌های علمي و نخبگانی.  

شایان ذکر است، این کتاب در شمارگان 5000 نسخه در تابستان 1392 و با قیمت 90,000 ریال روانه بازار نشر شده است.

كد خبر:11772
منبع خبر:دبيرخانه شوراي عالي انقلاب فرهنگي
تاريخ خبر:1392/06/24